Nyheter24
Annons

NFL-stjärnan stängs av efter anklagelserna

Publicerad: 27 juni 2025, kl. 15:30
Justin Tucker. Arkivbild. Foto: Ryan Sun/AP/TT

Den amerikanska fotbollsligan, NFL, stänger av superstjärnan Justin Tucker i tio veckor. Detta efter att 35-åringen anklagats för olämpligt sexuellt beteende av flera massageterapeuter.

Ämne:

Fotboll

Tucker har vid hela fem tillfällen tilldelats priset "All-Pro", utmärkelsen till bästa spelaren på sin position under en säsong, och är ansedd som en av NFL-historiens bästa kickers.

Sedan i januari i år har Tucker dock blivit mer omtalad för vad han misstänks ha gjort utanför planen. Tidningen The Baltimore Banner har rapporterat att flera massageterapeuter anklagat Tucker för olämpligt sexuellt beteende.

Justin Tucker är kontraktslös sedan i maj då han lämnade Baltimore efter 13 år i klubben, till följd av att NFL startat en utredning om anklagelserna mot Tucker. Nu meddelar ligan att en avstängning väntar för amerikanen.

Tucker har inte dömts, och nekar till alla anklagelser.

”Jag har aldrig tidigare anklagats för att ha agerat olämpligt framför en massageterapeut eller under en massagebehandling eller under annan kroppsbehandling", skrev Tucker i ett uttalande på plattformen X i januari.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons