Danmark har nu spelat två av VM-historiens mest anmärkningsvärda matcher.
I VM i Stockholm 1949 föll laget mot just Kanada med 0–47.
Tidernas mest överlägsna segerresultat.
76 år senare vinner Danmark över Kanada med 2–1 och levererar VM-historiens största överraskning.
Många har ansett att Polens 6–4-seger över giganten Sovjet i Katowice 1976 var den största skrällen i historien.
Då handlade det om gruppspel.
Att Danmark slår VM-historiens mesta guldlag – 28 titlar – i en kvartsfinal är nog snäppet större.
Första gången i semi
För första gången är Danmark i VM-semifinal i ishockey.
— Det är fullständigt vansinnigt det vi har gjort. Att vinna mot några av de bästa spelarna i världen och skicka Danmark till semifinalen för första gången någonsin. Det är fullständigt vansinnigt, sade HV-målvakten Dichow till Viaplay.
Den 24-årige målvakten från Vojens räddade 39 av 40 skott i den sena vändningen där Nikolaj Ehlers och Nick Olesen – med 49 sekunder kvar – gjorde målen.
Kvalhjälte i HV71

Frederik Dichow var en av kvalhjältarna för HV71 när Jönköpingslaget höll sig kvar och besegrade Modo med 4–2 i matcher i mars.
Dichow var under en period av den gångna säsongen petad i HV71.
Nu spelar han VM-semifinal mot Schweiz på lördagen i Globen.
— Jag har aldrig ens drömt om att komma till en VM-semifinal, nu är vi här, sade Dichow till Ekstrabladet.
Enligt Aftonbladet kraschade Ekstrabladets webbplats efter skrällen på grund av läsartrycket.
Frågan är vad som händer om Danmark tar sig till VM-final?
— Målet måste ju vara att gå till finalen nu. Först gäller det att landa på fötterna och så måste vi lägga det här bakom oss och fokusera på nästa match. I juni får vi sätta oss ned och njuta av det här, sade Danmarks svenske förbundskapten Mikael Gath till Ritzau.