Annons

Svensken lämnar – klar för Nice

Publicerad: 11 juli 2025, kl. 08:10
Isak Jansson i Europa Conference League-kvartsfinal mot Djurgården. Arkivbild. Foto: Pontus Lundahl/TT

Fotbollens transferfönster har öppnat, och flera svenskar har redan hunnit flytta på sig.

Den tidigare Kalmarspelaren Isak Jansson, 23, lämnar Rapid Wien.

Yttern är klar för franska Nice, bekräftar klubben på sin hemsida.

”Jag vet att klubben har höga ambitioner, både i Ligue 1 och i Europa. Det är upp till mig att göra allt jag kan för att hjälpa laget växa och göra supportrarna stolta”, säger 23-åringen i ett uttalande.

Nice slutade fyra i tabellen den gångna säsongen.

Förra säsongen gjorde Jansson 9 mål och 6 assist på 33 framträdanden i Rapid Wien. Svensken har gjort tre framträdanden i Sveriges U21-lag.

Annons

Även den tidigare U21-spelaren Joe Mendes, 22, rör på sig.

Den före detta AIK-spelaren är klar för turkiska Samsunspor. Mendes lämnar därmed portugisiska Braga, som han tillhört sedan januari 2023.

”Välkommen Joe! En Samsunspor-resa full av framgång väntar på dig”, skriver svenskens nya klubb på Instagram.

Mendes har skrivit ett femårskontrakt med laget, som den gångna säsongen slutade på en tredjeplats i turkiska högstaserien.

Förra säsongen var högerbacken utlånad till schweiziska Basel, där han gjorde 1 mål och 1 assist på 29 matcher.

Mendes har spelat 13 matcher i U21-landslaget och gjort en A-landskamp.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons