Nyheter24
Annons

Guldslut för Kim Andersson: "Jättetacksam"

Publicerad: 23 maj 2025, kl. 20:34
Uppdaterad: 23 maj 2025, kl. 21:14
Kim Andersson hyllades av lagkamraterna efter SM-guldet. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Efter en ny finalrysare säkrade Ystads IF klubbens fjärde SM-guld. Och Kim Andersson fick avsluta sin långa handbollskarriär med en guldkeps på huvudet.

Det bjöds på dramatik i den fjärde SM-finalen i fullsatta Eriksdalshallen, precis som i de tre tidigare tajta mötena mellan Hammarby och Ystads IF.

När matchen stod och vägde i slutet – 29–29 med mindre än tre minuter kvar – var gästerna starkast. Oskar Joelsson (sex mål totalt) sköt två raka mål innan Linus Fernebrand spikade segersiffrorna 32–29 i slutsekunderna.

3–1 i matcher till YIF, som också vann grundserien och nu bara behövde vänta tre år efter klubbens senaste guld.

— Gött så in i helvete, säger 21-årige målvakten Alexander Lindén till Handbollsligan Live.

Lindéns 14 räddningar bidrog starkt till att SM-guldet kunde säkras i Stockholm.

Annons

Guldet innebar också det perfekta slutet på karriären för Kim Andersson, den 42-årige veteranen som spelade totalt 240 A-landskamper för Sverige mellan 2001 och 2019.

— Jag är jättetacksam att jag får stå här och väldigt ödmjuk till att jag får fira ännu ett SM-guld, säger Kim Andersson som nästa säsong blir assisterande tränare till Oscar Carlén i Ystad.

Den här våren kom Andersson tillbaka efter att ha varit borta från spel i nio månader efter en axeloperation.

I den tredje finalen, på hemmaplan tidigare i veckan, hade Kim Andersson hjälterollen. När guldet väl säkrades gjorde skåningen däremot inget avtryck under sin korta tid på planen – men vad gjorde väl det?

Andersson log brett när han kramade om lagkompisarna som alla bar guldskimrande kepsar och tröjor med texten "Svenska mästare 2025" på bröstet.

Han erkände att en känsla av tomhet redan hade infunnit sig efter att en 25 år lång elitkarriär som spelare tagit slut. En karriär som Andersson lämnar med många ljusa minnen.

— Det har varit en ynnest, jag är skyldig handbollen väldigt mycket och den har någonstans gjort mig till den jag är i dag.

Fakta: Tio senaste årens mästarlag

2025: Ystads IF

2024: Sävehof

2023: IFK Kristianstad

2022: Ystads IF

2021: Sävehof

2020: Ingen mästare utsedd på grund av pandemin.

2019: Sävehof

2018: IFK Kristianstad

2017: IFK Kristianstad

2016: IFK Kristianstad

Kommentarer

Annons
Annons
Annons