Nyheter24
Annons

PSG körde över Real – möter Chelsea i final

Publicerad: 9 juli 2025, kl. 23:12
Paris Saint-Germains tvåmålsskytt Fabián Ruiz, nederst, kunde jubla tillsammans med högerbacken Achraf Hakimi efter 3–0-målet. Foto: Adam Hunger/AP/TT

Paris Saint-Germain körde över Real Madrid i semifinalen mellan de europeiska giganterna i klubblags-VM i fotboll i USA. PSG vann med 4–0 efter tre mål på 18 minuter i första halvlek och möter Chelsea i söndagens final.

Precis som inför Champions League-finalen mellan Paris Saint-Germain och Inter (5–0) i München den 31 maj var det nog många som förväntade sig en jämn match mellan PSG och Real Madrid på den amerikanska fotbollsstadion i East Rutherford, New Jersey.

Men det blev en ny rejäl utklassning av den franska storlaget.

Reals stjärnor nollades

Redan i den sjätte minuten satte Fabián Ruiz 1–0 och bara tre minuter senare hade den franske stjärnanfallaren Ousmane Dembélé utökat ledningen till 2–0. Den spanske landslagsmittfältaren Ruiz gjorde sedan mål igen drygt en kvart senare och efter mindre än 24 minuters spel stod det 3–0.

Ett sedvanligt stjärnfyllt Real Madrid – med bland andra Kylian Mbappé, Jude Bellingham och Vinícius Júnior i startelvan – gick till halvtidsvila i stort underläge. Spanjorerna var aldrig nära att vända på det i andra halvlek utan förlorade med 0–4 och åkte ur turneringen.

PSG:s inhoppare och portugisiske landslagsanfallaren Goncalo Ramos gjorde det avslutande målet i 87:e minuten.

Omdebatterat mästerskap

Finalen i det omdebatterade världsmästerskapet för klubblag, som för första gången innefattas av 32 lag, spelas också på MetLife Stadium utanför Manhattan i New York och inleds vid klockan 21 svensk tid på söndag.

Där väntar Europa Conference League-mästaren Chelsea för PSG. Londonlaget besegrade Fluminense från Rio de Janeiro med 2–0 i tisdagens semifinal.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons