Nyheter24
Annons

Efter skandalen – Jansson får vara MFF-kapten

Publicerad: 4 juni 2025, kl. 20:36
Pontus Jansson. Arkivbild. Foto: Anders Bjurö/TT

När det framkom att mittbacken Pontus Jansson varit med i en chatt med fotbollshuliganer blev han av med lagkaptensbindeln. Nu har Malmö FF:s styrelse hävt avstängningen.

— Styrelsen har gett den sportsliga ledningen okej till att åter utse Pontus Jansson till lagkapten, om man så önskar, säger ordförande Anders Pålsson på ett medlemsmöte enligt Expressen och TV4 Fotbollskanalen.

Det var när ett åtal väcktes mot MFF-huliganer förra sommaren som det framkom att Jansson varit delaktig i en gruppchatt med grovt antisemitiskt innehåll. Det visade sig senare att MFF-spelarens svar på en del meddelanden var tagna ur sin kontext. Chattens innehåll i förundersökningen var ofullständig, vilket åklagaren har sagt var ett stort misstag.

Jansson var själv aldrig misstänkt för brott, men har sagt att han inte borde ha förekommit i gruppchatten.

— Jag känner en enorm ånger under de veckorna och månaderna. Jag fick ta kanske lite väl mycket skit för saker och ting, men samtidigt satte jag mig själv i den sitsen, sade han i samband med att SM-guldet säkrades i oktober i fjol.

MFF:s ordinarie lagkapten är Anders Christiansen, men när dansken inte har varit tillgänglig har i regel Pontus Jansson burit kaptensbindeln.

Nästa seriematch för tabellfemman MFF är omstarten av allsvenskan borta mot serieledaren Mjällby den 30 juni.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons