Nyheter24
Annons

Hien kapten – Holm och Larsson får chansen

Publicerad: 5 juni 2025, kl. 22:52
Lagkaptenen Isak Hien och förbundskapten Jon Dahl Tomasson. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT

Kraftigt försenat landade landslaget i Budapest. Då bjussade förbundskapten Jon Dahl Tomasson på att släppa namnen på fem spelare som startar i fredagens landskamp mot Ungern. Det måste vara ett nytt rekord, säger han och skrattar.

De fem:

+ Robin Olsen står i målet. Det innebär att Victor Johansson startar mot Algeriet på tisdag.

— Som jag sagt många gånger, jag älskar att dra på mig den här tröjan, säger Olsen.

+ Mittbacken Isak Hien blir lagkapten.

— En bra utmaning för oss och en viktig samling för oss att slipa på det sista inför VM-kvalet i höst, säger han.

Annons

+ Emil Holm synas i en svår miljö.

— Jag är taggad, kul att spela. Det blir en väldigt tuff match på deras hemmaplan mot ett lag som spelar fysiskt, säger Emil Holm.

”Hänger på mig”

För Bolognaspelaren är det en möjlighet att stärka chansen till spel när VM-kvalet drar igång i september.

— Nu hänger det på mig. Gör jag det bra stärker det mina aktier.

Annons

+ Hugo Larsson får en efterlängtad start på mittfältet.

- En intressant spelare som haft en bra säsong i Frankfurt, säger Dahl Tomasson.

+ Anthony Elanga inleder offensivt. Han kommer inte att delta mot Algeriet. Han har fått ledigt från den landskampen av privata skäl.

- Vi testar nu, men det är viktigt för en del spelare att vara i och runt laget och de kan få starta i ett VM-kval. Det är ett bra tillfälle för många spelare att fånga ledarstabens ögon. Fotboll handlar också om att fånga de tillfällen som ges.

Annons

Lapp på luckan

Enligt ungerska medier är landskampen så gott som slutsåld. Det innebär runt 60 000 åskådare på nationalarenan.

Dahl Tomasson om Ungern:

- Solida defensivt, bra på fasta situationer, kvalité i omställningarna, arbetar hårt för varandra. Det blir ett bra test för oss, en utmaning, säger Tomasson.

Förbundskaptenen uppges i brittiska medier vara ett av de namn som nämns som möjlig ny manager i Middlesbrough. På torsdagskvällens sena pressträff vill han inte rakt av dementera ryktet.

Annons

”Rykten är rykten”

- I fotboll kan man aldrig garantera något. Rykten är rykten. Det är en del av spelet. Det är alltid rykten i fotbollen. Jag har kontrakt med SvFF och jag trivs med att vara här.

På följdfrågor i ämnet pratade han i stället om de goda relationer han har med spelare, ledare och fotbollsförbundet. Han vet heller inte om han kan bryta sitt kontrakt.

- Jag vet inte, för att vara ärlig. Jag trivs, njuter av tiden här.

Mittbacken Victor Nilsson Lindelöf är inte med i truppen. Övriga spelare är enligt Dahl Tomasson tillgängliga.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons