Nyheter24
Annons

Chelsea till kvartsfinal efter ovädersdrama

Publicerad: 29 juni 2025, kl. 03:34
Uppdaterad: 29 juni 2025, kl. 04:40
Chelseas Christopher Nkunku firar efter sitt mål i segermatchen mot Benfica. Foto: Nell Redmond/AP/TT

Chelsea är vidare till kvartsfinal i klubblags-VM efter 4–1 mot Benfica. Matchen drog ut på tiden efter att ha stoppats tillfälligt på grund av åskoväder.

Ämne:

Fotboll

Chelsea dominerade från start och pressade Benfica.

Men det dröjde en bit in i andra halvlek innan nollan spräcktes. I den 64:e minuter slog lagkaptenen, ytterbacken Reece James, med precision in en frispark bakom Benfica-målvakten Anatolij Trubin.

Med bara fyra minuter kvar av ordinarie tid slog i stället vädret till. Strikta regler gjorde att matchen, som spelades i Charlotte i North Carolina, fick pausas.

När tillställningen återupptogs efter nära två timmar hade Benfica mer energi. På tilläggstid fick laget en straff – som Ángel Di María förvaltade kyligt.

I förlängningen visades Gianluca Prestianni i Benfica ut efter sitt andra gula kort.

Annons

Då gick proppen ur. Genom ett målfyrverkeri av Christopher Nkunku, Pedro Neto och Kiernan Dewsbury-Hall rusade Chelsea vidare i turneringen.

Dramat pågick sammantaget i fyra timmar och 39 minuter.

I lördagskvällens andra åttondelsfinal drog Palmeiras det längsta stråt. Botafogo besegrades med 1–0 efter att Paulinho gjort mål i förlängningen.

Det innebär att Chelsea och Palmeiras möts i kvartsfinal.

Chelseamatchen är den sjätte som avbryts i dåligt väder under turneringen, skriver AFP. Tränaren Enzo Maresca var kritisk efteråt.

— Det är ett skämt, det är inte fotboll, sade han.

— Jag kan förstå att man måste avbryta av säkerhetsskäl. Men om du stoppar sju eller åtta matcher, kanske inte detta är rätt plats för den här turneringen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons