Vägen har inte varit spikrak för Carson Branstine, som tillslut tagit sig till Wimbledon.
Arbetade som modell
Branstine har som sagt tagit sig till Wimbledon, men hon har behövt göra en del uppoffringar på vägen. Hon har tidigare, enligt Aftonbladet, bara spelat sporadiskt – då hon varit rankad som 951:a i världen.
– Det är ett coolt litet extraknäck Jag älskar att stå framför kameran under en fotografering. Det är roligt, jag älskar mode. Det har varit en av anledningarna till att jag har kunnat betala för en del av mina resor. Jag ville inte be mina föräldrar om någonting. Jag ville att allt skulle komma från mig och från min tennis, sa hon om modellyrket till The Sun.
Hon fyllde i:
– Jag blev inte kontrakterad av de här agenturerna på grund av min tennis, det var för mitt utseende. Modellande och tennis är på ett märkligt sätt ganska lika: man är ofta ett objekt, och folk glömmer ibland att man också är en människa.
Gick in i Wimbledon under måndagen
I en intervju med Wimbledons egna kanaler berättade hon om att hon troligtvis inte varit tennisproffs om hon inte tagit sig till den prestigefyllda tävlingen.
– Jag sa till mig själv att om jag inte kvalar till Wimbledon i år, så slutar jag.
Under måndagen ställdes hon mot Aryna Sabalenka. Dessvärre blev det, som väntat, respass för kanadensaren mot världsettan.