Oscar Piastri jagade länge McLaren-stallkamraten Lando Norris på Hungaroring. Norris gjorde, till skillnad från de flesta förarna, enbart ett depåstopp – en strategi som höll hela vägen till seger.
Men det var nära att Oscar Piastri hann förbi. Piastri pressade Norris på slutet och gjorde flera rejäla försök att köra om, men kunde inte ta sig förbi.
— Jag är död, det var tufft. Vi hade inte planerat för bara ett stopp, men det blev så. Väldigt tillfredsställande, säger Norris i segerintervjun efter loppet.
— Det är alltid lite av en chansning, säger Norris om strategibytet mitt under racet.
Missnöjd Leclerc
Ferraris Charles Leclerc hade pole position i racet, men var rejält missnöjd med teamets strategi under loppet. Upprepade gånger skällde monegasken på teamet och menade att ”det går inte att köra på det här sättet” och att det skulle vara ett ”mirakel” om han klarade av att ta sig upp på podiet. Det är oklart om Leclerc var mest missnöjd med depåstrategin, bilen eller sin egen körning.
Leclerc fick till slut se sig förbipasserad av George Russel i Mercedes som kom trea.
Uppehåll
F1-cirkusen tar nu sommaruppehåll. Nästa tävling är i Nederländerna sista helgen i augusti.
Oscar Piastri leder fortsatt totalen före Lando Norris. Max Verstappen i Red Bull-bil är trea.