Nyheter24
Annons

Sinner drar sig ur mixeddubbeln i US Open

Publicerad: 19 aug. 2025, kl. 07:42
Uppdaterad: 19 aug. 2025, kl. 16:40
Jannik Sinner. Arkivbild. Foto: Kin Cheung/AP/TT

Världsettan Jannik Sinner tvingades avbryta drömfinalen mot Carlos Alcaraz på ATP-touren. Nu drar sig italienaren ur mixeddubbelturneringen i US Open.

Redan efter 22 minuter och vid underläge 0–5 kastade Sinner in handduken och gav upp finalen mot världstvåan Carlos Alcaraz i Cincinnati Open på måndagskvällen. Exakt varför Sinner inte kunde fortsätta spela är oklart, men det har uppgetts att det berodde på sjukdom.

På söndag startar singelturneringen i US Open, men redan under tisdagen var det inplanerat att Sinner skulle spela med tjeckiskan Katerina Siniakova i mixeddubbel i grand slam-turneringen i New York.

Men kort inför parets match kom beskedet att de inte kommer till spel.

Duon kommer ersättas av ett annat mixeddubbellag.

Sinner uttalade sig själv efter måndagens avbrutna final:

”Jag är redo för att kämpa. Nu ska jag vila i ett par dagar, sedan är det tillbaka till träningen igen och förhoppningsvis är vi redo då”, sade han utan att nämna mixeddubbelturneringen som i år avgörs i ett nytt format.

"US Open kommer att bli en tuff turnering, men samtidigt ser jag fram emot den om jag är redo, både fysiskt och mentalt”, sade 24-åringen, som vann US Open i fjol.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons