Nyheter24
Annons

Tomasson: ”Kommer inte chansa med Isak"

Publicerad: 3 sep. 2025, kl. 11:40
Uppdaterad: 3 sep. 2025, kl. 12:00
Alexander Isak och Sebastian Nanasi under tisdagens träning på Bosön inför VM-kvalmatcherna mot Slovenien och Kosovo. Foto: Jonas Ekströmer/TT

Liverpool sätter inga begränsningar för hur mycket Alexander Isak får spela i VM-kvalpremiären på fredag. Det lär ändå inte bli 90 minuter för anfallsstjärnan mot Slovenien. Kommer vi att chansa med ”Alex”? Naturligtvis inte, säger Sveriges förbundskapten Jon Dahl Tomasson.

Med två dagar kvar till VM-kvalpremiären borta mot Slovenien har fotbollslandslagets förbundskapten Jon Dahl Tomasson hela truppen tillgänglig för träning.

Försvararen Gabriel Gudmundsson tvingades bryta sin senaste ligamatch med Leeds, men har inte längre några problem.

— Han säger att han ”flyger”, så förhoppningsvis gör han det, säger Tomasson.

”Har en plan"

Att den som alla pratar om för tillfället ska kunna spela en hel match är dock att hoppas på för mycket, säger Tomasson. Det är inte Alexander Isak, som i måndags lämnade Newcastle för Liverpool i en miljarddeal, redo för.

Annons

— Vanligtvis spelar man många matcher och tränar väldigt mycket under en försäsong. Men så har det inte varit nu. Självklart kommer han inte att spela 90 minuter. Kommer vi att chansa med Alex? Nej, naturligtvis inte. Men vi har en plan, säger Jon Dahl Tomasson.

Han har varit i kontakt med Liverpools manager Arne Slot. Men Premier League-klubben ska inte ha levererat några pekpinnar gällande Isaks deltagande i VM-kvalinledningen, som fortsätter mot Kosovo på måndag.

— Nej, inga riktlinjer. Jag har pratat med deras tränare och vår läkare har pratat med deras läkare. Men det är en normal kommunikation som vi har med klubbarna, säger Tomasson.

För varje kollektivt träningspass Isak genomför ökar han möjligheten till fler matchminuter.

Kvittar var någon spelar

Annons

Jon Dahl Tomasson kommentarer för första gången Isaks rekordövergång.

— Jag är glad att grabben är glad och att han är här nu. För mig kvittar det var någon spelar, det viktigaste är att man spelar och att man trivs. Och det gör han.

Enligt brittiska medier landade transfern på närmare 1,7 miljarder svenska kronor.

— Det är mycket pengar. Ibland känner man ”oj, det där är för mycket”. Men så är det, man har alla tv-rättigheter och det är utländska ägare och då är marknadsvärdet som det är, säger Tomasson.

På onsdagens träningspass stegrades intensiteten. Och hos ”JDT” tar en startelva mot Slovenien (20.45 i Ljubljana) form.

Startar han Isak bredvid Viktor Gyökeres? Eller får Isak rollen som inhoppare? Och vem spelar då bredvid Gyökeres? Benjamin Nygren? Anthony Elanga?

Kommentarer

Annons
Annons
Annons