Djurgårdens 0–0-match mot IFK Göteborg på söndagseftermiddagen blev hans sista hemmamatch.
Han gjorde ett inhopp i slutet av matchen, det sista inför hemmapubliken. Den allsvenska avslutningen borta mot Öster nästa söndag blir hans sista match, om han får spela.
— Jag kom hem till mitt enda lag i hjärtat och har fått spela framför supportrar och vänner, det har varit mäktigt, säger han.
Ekdal tillbringade större delen av sin karriär i utländska klubbar och han var i åtskilliga år en given startspelare i landslaget.
Han flyttade utomlands som 19-åring och har bland annat spelat för Juventus, Bologna, Hamburg, Cagliari och Sampdoria och gjorde 70 landskamper.
— Jag är så klart glad över det jag lyckats åstadkomma. Utlandsproffs så pass länge, många landskamper och många matcher i stora ligor. I slutet av dagen är jag väldigt nöjd och stolt, men jag kommer alltid ha en bit av grämande och besvikelse i mig, det är tyvärr så jag är funtad. Man kan alltid göra mer. Min tid i Djurgården har inte varit som jag hoppats, trots att jag försökt ge allt varje dag, säger han till SVT.



.jpg)
