Nyheter24
Annons

Tiger Woods gripen efter krasch – misstänks för rattfylla

Publicerad: 27 mars 2026, kl. 08:15
Tiger Woods. Arkivbild. Foto: Doug Ferguson /AP/TT

Woods bil ska ha voltat efter att han kört in i en annan bil, enligt myndigheter. Olyckan skedde på fredagseftermiddagen i West Palm Beach. Woods bor i området.

Enligt lokal polis ska Woods ha visat tecken på att ha varit påverkad på platsen, men ett utandningsprov visade inget utslag för alkoholpåverkan.

— Men när det blev dags för oss att be om ett urinprov vägrade han, säger John Budensiek, sheriff i Martin County.

Därför greps golfstjärnan misstänkt för rattfylla, skadegörelse och vägran att lämna prov i samband med en olycka, uppger Budensiek.

Tiger Woods kraschade för fem år sedan med sin bil utanför Los Angeles, Kalifornien, och skadade då ett ben allvarligt.

Annons

Tidigare i veckan gjorde Woods tävlingscomeback efter att inte ha tävlat på över ett år. Då spelade han en match i inomhusligan TGL.

I samband med den matchen sade den skadedrabbade Woods att han inte utesluter spel i årets första majortävling Masters på Augusta National 9–12 april.

— Vi får se hur det går. Jag kommer träna och spela hemma den här veckan, fortsätta försöka göra framsteg, sade Woods.

I oktober opererade stjärnan ryggen för sjunde gången, och i mars i fjol slet han dessutom av hälsenan.

Amerikanen har under sin karriär vunnit 15 majortävlingar.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons