Måndag 10 Maj
Stockholm

Bajens stjärnskott klar för Genoa

Hallenius är klar för Genoa – men stannar kvar resten av säsongen i Hammarby.
Hallenius är klar för Genoa – men stannar kvar resten av säsongen i Hammarby. Foto: JANERIK HENRIKSSON/SCANPIX

Efter förhandlingar under dagen är det nu klart att klubbarna är överens om en övergång för Linus Hallenius. Skyttekungen kommer att lånas ut resten av säsongen till Bajen.– Vi har hela tiden sagt att vi vill behålla Linus, men vi måste också ta hänsyn till vår ekonomiska situation, säger klubbens vd Åsa Sånemyr.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

STOCKHOLM. Linus Hallenius har den här säsongen blommat ut till en riktig stjärna. Hans 17 mål har fått flera storklubbar att bli intresserade. Efter förhandlingar under dagen kom båda klubbarna överens. Det nya stjärnskottet har rest till Italien för att genomgå den obligatoriska läkarundersökningen.

– Vi har hela tiden sagt att vi vill behålla Linus, men vi måste också ta hänsyn till vår ekonomiska situation, säger Åsa Sånemyr till klubbens hemsida.

Skyttekungen kommer att lånas ut under resten av säsongen till Bajen.

– Nu har vi förhandlat oss till möjligheten att behålla Linus Hallenius i kampen om en allsvensk plats 2011 och samtidigt trygga vårt fortsatta arbete för en sund ekonomi i företaget, avslutar hon.

Hammarby som har en riktigt taskig ekonomi kommer att visa gröna siffror i redovisningen efter övergången.

– Det kommer vi att göra, säger Sånemyr i en intervju med TV4.

Kommentera
Kopiera länk
Dela