Ny bantningsreklam med Anders Bagge

Jasså, jaha..så Viktväktarna som Anders Bagge gjorde sitt bästa med att kränga på sina följare fungerade alltså inte heller? 
Har vi hört det förr kanske?

Nu går Bagge nämligen ut med att han ska banta med Wellobe och Aftonbladet istället – mot betalning OCH ett filmteam givetvis – där han nu ska försöka få så många som möjligt att haka på det här, eftersom hans avtal med Viktväktarna antagligen gått ut och han uppenbarligen inte nått önskat resultat. 
Med Wellobe och Aftonbladet ska han enligt sitt inlägg testa den fantastiska kombinationen ”bra mat och motion” till skillnad från Viktväktarna där han körde med konceptet ”energi och mätt och belåten”.
Jahapp!
Och om DET inte fungerar? Vad ska han ursäkta sig med då till alla som återigen litat på honom, som de litade på honom när de gav Viktväktarna sina pengar eftersom han lovordade dem?
Erbjuds pengarna tillbaka till alla de som också misslyckats efter att ha köpt Bagges personliga men ack så köpta reklam?

Ta räntan på intäkterna från Idol och anställ en PT och dietist som skräddarsyr en långsiktig förändring för dig och sluta upp med att försöka lura på människor en massa olika jävla bantningskoncept för att du vill få betalt för det! 
Eller vad sägs om att TESTA konceptet i mer än den kvart det tar att skriva på avtalet innan du försöker kränga det på läsarna med din trovärdighet och den myspysrelation du har med dem? Ha något jäkla hum om vad det är du marknadsför inför dina 525 000 följare på Instagram?

Annars skulle jag spontant vilja rekommendera att hoppa av åkgräsklipparen och jaga efter en vanlig gräsklippare i en timme eller två.
Lite traditionellt kroppsarbete i trädgården som varken kostar pengar kräver särskilda program ska absolut inte underskattas.

Här är – återigen – anledningen till varför sådana här samarbeten gör mig vansinnig!
(originalinlägget hittar du här)

Det är inte för att människor vill gå ner i vikt, vara hälsosamma, lära sig om kost, få en mer varierad kosthållning eller träna skiten ur sig.
Anledningen till att de gör mig vansinnig är att sätten att göra detta och åstadkomma de resultat man är ute efter är lika individuella som det finns antalet människor med dessa behov eller önskningar. Forskning visar att olika kroppar som genomgår samma tränings/diet/livsstilsförändring kan få HELT olika resultat då vi alla har helt olika behov och får individuell respons.
Så att marknadsföra ett bantningsföretag för att man SJÄLV vill gå ner i vikt eller vad tusan man nu har för mål är så ignorant att hälften skulle vara nog.

Precis som med plastikkirurgi så erbjuds inte du som influencer ett gratis medlemskap i Viktväktarna Wellobe (och kanske även lite pengar i handen) för att företaget tycker att du verkar vara en grym person som de vill hjälpa lite på traven. De gör det av en anledning och en anledning endast.
De hoppas på att du – med hjälp av din relation, ditt förtroende och förmåga att påverka dina följare – ska kunna förmå tillräckligt många av dem att också vilja banta (eller vara ”hälsosamma”) med Viktväktarna Wellobe så att deras samarbete med dig betalar sig och att de går med vinst.
Det är det ENDA reklam och marknadsföring handlar om! Inget företag har väl gjort en marknadsföringsplan med mål att gå mer förlust för att hjälpa några stackars influencers att banta (förlåt…leva hälsosamt..)?

Så att som influencer försöka pracka på dina följare en bantningsprodukt (förlåt, hälsoprodukt) som rent statistiskt inte kommer fungera för en stor del av dem, för att DU vill tjäna pengar är… (det gäller alla förpaketerade bantningspaket, inte bara WV)
SKÄMS!
Jag anser att det inte finns några ursäkter till att ”banta” på sociala medier – särskilt inte om man har många följare som ser upp till en och påverkas av det man gör och/eller skriver.
Använd gärna dig av viktväktarna Wellobe men låt det i så fall stanna utanför sociala medier.

Bantningsföretag gör inte det här för att de bryr sig om influencers hälsa – de vill enbart att deras följare själva ska bli så pass missnöjda med sina kroppar att de själva köper dyra bantningsplaner hos dem och börjar käka chokladkakor i viktminskningens namn.

Att stötta det kommer aldrig vara okej i mina ögon.
Aldrig.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *