När jag levde i min förra relation var det mycket klassisk husmanskost och energin jag har nu jämfört med innan är verkligen natt och dag. Därför skulle jag aldrig kunna gå tillbaka till en pasta med köttfärssås. Vitt mjöl och kofärs – Det finns inte.//Blondinbella
När jag läser Bellas inlägg om mat och träning så får jag en känsla av att hon lika gärna hade kunnat skriva:
När jag levde i min förra relation var det mycket klassisk husmanskost och energin jag har nu jämfört med innan är verkligen natt och dag. Därför skulle jag aldrig kunna gå tillbaka till att ha en relation. Leva ihop med någon som tvingar på mig husmanskost – Det finns inte.//Blondinbella
Det är som att hon inte kan separera sitt äktenskap och hur hon kände när hon insåg att hon ville skiljas och sättet hela situationen påverkade hennes energier från den mat hon åt då.
Jag får känslan av att hon associerar husmanskost med sitt kraschade äktenskap och hur dåligt hon mådde då, och att om hon börjar tillåta sig själv att äta exempelvis pasta eller mjölkchoklad så kommer hon hamna där igen.
Det känns mer som tvångstankar än sund kosthållning och jag har tappat räkningen på hur många gånger Bella slängt Odd under bussen sedan de separerade.
Sättet hon skriver om mat, Odd och sitt äktenskap får det att framstå som att Odd brukade silvertejpa henne till en stol för att tvångsmata henne med snabbmakaroner, färdigköpta köttbullar som dränkts i ketchup och som sköljs ner med fyra liter Coca Cola.
Utan att behöva ge det mer än en flyktig tanke så borde väl det enklaste sättet vara att förvandla maten till en smet utan klumpar i en matberedare och sen låna ett av barnens vattenleksaker…
BAM, BAM, BAM!!
Så här skrev Bella för övrig medan hon fortfarande var gift med Odd:
Jag gillar klassisk husmanskost såsom köttbullar och potatismos, biff rydberg, torsk med pepparrot och skirat smör och därför äter jag det, krångligare än så är det inte. Nästan varje dag vill jag äta något sött också, antingen en chokladboll på eftermiddagen, en fruktsallad på kvällen, lite glass eller om Odd gör en efterrätt. Jag tycker att det hör till livet, äta för själen.
Äta för själen? Herregud, det får väl finnas måtta!
Är det effektivt verkligen? Att njuta av mat? Hon borde tappa mellan 40-50 sekunder per måltid av att njuta av mat, tid som hade kunnat knölas ner i tårtbiten med texten ”Att plocka från vid risk för utbrändhet”.
