I båset bredvid Gunilla Persson och dottern Erika, 10, på lunchrestaurangen satt en man som pratade med sig själv.
– Jag satte mig med ryggen åt honom eftersom jag inte ville titta på honom och sa åt Erika att inte heller göra det, berättar Gunilla för Aftonbladet.
Vittnen har berättat för polisen hur den 42-åriga mannen tittade intensivt på Erika – samtidigt som han tog på sig själv.
"Kan göra vad jag vill, jag är Gud!"
När flickan sedan gick på toeletten i samband med att Gunilla Persson betalade notan ska mannen rusat efter Erika och skrikit: "Jag kan gör vad jag vill, jag är Gud". Lyckligtvis hann en servitör stoppa mannen.
– Det blev full kalabalik. Folk skrek, flera servitörer sprang mot mannen. När jag såg vad som hände började jag skrika rätt ut, säger Gunilla vidare till Aftonbladet.
Hon beskriver också situationen som en mardröm.
Den hemlösa mannen, som efter att polisen sökt efter honom på gatan kunde gripas, väntar nu åtal för att ha trakasserat ett barn, skriver Aftonbladet.
Gunilla och Erika i ett kritiserat klipp från "Svenska Hollywoodfruar: