"& Julia" har spelats för utsålda hus i flera länder, bland annat på Broadway och West End. Nästa år kommer den till Sverige och Cirkus i Stockholm.
Musikalen beskrivs som en modern tolkning av Shakespeares klassiska verk "Romeo och Julia", men där historien tar helt nya vägar.
Glädjespridare
I den svenska versionen spelar Viktor Norén William Shakespeare, Oscar Zia gör rollen som Romeo och Joanné Nugas spelar Julia. Enligt Norén handlar uppsättningen om att följa sitt hjärtas väg och bryta sig fri från normer.
— Den är en glädjespridare som behövs i vår allt mer märkliga värld. Trots att det är en romantisk komedi känns den enormt viktig och något som jag tar på stort allvar, säger han.
För Norén var det självklart att tacka ja till rollen, dels på grund av musikalens budskap men också på grund av att musiken består av den svenske superproducenten och hitmakaren Max Martins pophits.
— Man får en helt ny förståelse för hans himmelska musik när man ser den här musikalen. Han är inte ett geni, han är en magiker, säger han och fortsätter:
— Och just det faktum att han är svensk gör att det blir otroligt hedersamt att stå på en scen och representera det här arvet från honom.
Nytt ljus
Vad är det som gör att just Max Martins låtar passar för musikal?
— En musikal handlar om att berätta en historia, och du använder musiken som känslomässig förstärkare för att förmedla ditt budskap. Då behöver man melodier som skjuter rakt i hjärtat på människor.
Att Martins hits stöps om i musikalversion får dem dessutom att framträda i ett nytt ljus, anser Viktor Norén:
— Det är det som händer med sådana här superlåtar – man har hört dem så många gånger att man sällan stannar upp och lyssnar på dem. När jag till exempel hörde "I'm not a girl, not yet a woman" med Britney Spears i den här tolkningen så hörde jag vilken otroligt smärtsam, vacker melodi det är.
