Den här gången finns utställningskatalogen även i punktskrift och konsthallen bjuder in till visningar med både syntolkning och visningar på teckenspråk, allt för att göra konsten tillgänglig för fler.
— I mina ögon har samtidskonsten inte varit särskilt tillgänglig för personer med normbrytande funktionalitet, säger utställningens kurator Lucy Smalley.

Stödjande ateljé
Det vill konsthallen ändra på, också genom att starta en stödjande ateljé med tillhörande galleri, där tolv konstnärer med funktionsvariation ska erbjudas plats för sitt skapande och få hjälp med administration, ansökningar och digitalt synliggörande.
Den stödjande ateljén är den första i sitt slag i Sverige.
— Konsten blir bättre när fler röster får vara med och höras, säger Lucy Smalley.
David Cheung, som ska arbeta i den nya ateljén, finns i ”Speaking volumes” representerad med flera verk, bland annat en 20 meter lång väggteckning som samtidigt är ett ljudkonstverk.
”Del av min hjärna”
— Det här är en del av min hjärna, hur jag tänker, säger David Cheung.

Det är första gången han arbetar i så stor skala.
— Det var som att hoppa i kallt vatten. Det är en utmaning, men jag älskar utmaningar.
Konstnärer från stödjande ateljéer i USA och Storbritannien medverkar också i utställningen.
Monica Valentine som är knuten till den stödjande ateljén Creative Growth Art Centre i Kalifornien kan inte se men skapar färgsprakande skulpturer med pärlor och paljetter.

Hon känner färgerna med händerna: Blått är kallt, orange är mittemellan och favoritfärgen röd är varm.
— Alla de här verken är gjorda med hjälp av känselsinnet, säger Nadia Ghani, som arbetar på Creative Growth Art Centre.