Nyheter24
Annons

Sydney Sweeney om jeansbråket: ”Surrealistiskt”

Publicerad: 5 nov. 2025, kl. 08:13
Sydney Sweeneys reklamkampanj för jeans väckte stor uppståndelse i somras. Foto: Yuki Iwamura/AP/TT

Sydney Sweeneys reklamkampanj för jeansmärket American Eagle skapade hetsig debatt i somras. Nu pratar filmstjärnan ut om kritiken i en intervju med tidningen GQ.

— I slutändan handlade annonsen om ”great jeans”. Det påverkade mig inte ett dugg, säger hon.

Reklamkampanjen blev snabbt storpolitik och flera på högerkanten i USA, däribland president Donald Trump gick ut och försvarade American Eagle – och Sydney Sweeney. Något hon själv säger sig knappt ha sett eftersom hon då befann på inspelningen av-serien ”Euphoria”.

— Då jobbar jag 16 timmar om dagen och sen går jag och lägger mig. Så jag såg inte så mycket av det där.

"Jag älskar jeans", säger Sydney Sweeney.
"Jag älskar jeans", säger Sydney Sweeney.

Hon märkte dock att American Eagles aktie sköt i höjden, som mest med 38 procent.

— Jag blev medveten om siffrorna under tiden. Så när jag såg alla rubriker om att butiksbesöken gått ner visste jag att det inte var sant. Det var bara snack, säger hon.

Reklamkampanjens slogan ”Sydney Sweeney has great jeans” kritiserades bland annat skribenter som Doreen St Felix i New Yorker för att göra en koppling mellan ”great jeans” och ”great genes” – det vill säga perfekta gener, som ett sätt att lyfta fram vita kroppsideal.

— Det var jeansreklam. Allvarligt talat, reaktionerna var definitivt överraskande, men jag älskar jeans. Jag bär alltid jeans, säger Sydney Sweeney till GQ.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons