Det slår gnistor bland kullor och masar i Dalarna när inflyttade psykologen Nisse (Joel Spira) lär känna Rebecka (Josefin Asplund), som jobbar i järnhandeln.
— Där händer det ju någonting. Det säger ”pang” i princip, säger Joel Spira.
Men det är inte kärlek utan komplikationer eftersom Nisse är Rebeckas psykolog – parterapeut till och med. Att Rebecka har pojkvännen Andreas är ett stort hinder på vägen till hennes hjärta.

Brittisk ”vibe”
”Parterapi i Gagnef” har premiär på SVT den 7 november och den engelska inspirationen från klassiker som ”Notting Hill” och ”Love actually” kommer bland annat från den svenskbrittiska regissören Lisa James Larsson, förklarar Josefin Asplund.
— Hon har fått in en brittisk ”vibe” på det hela, att om man ska göra en romantisk komedi måste man ta allting på allvar. Annars när man gör humor är det lätt att karaktärerna är korkade, men det måste finnas en substans och vi måste ta våra roller på allvar.
Förutom kärlekshistorien handlar ”Parterapi i Gagnef” bland annat om de andra patienter psykologen Nisse har, vilket ibland leder till komiska situationer.
Joel Spira har själv gått i terapi och säger att han framförallt minns de terapeuter han inte kände sig bekväm med. Det kan vara märkliga situationer som har gjort att det inte funkat.
— Det kan vara att de har haft en hund som legat och sovit i en hundkorg och de bara tar för givet att det är okej att det ligger en hund i ett hörn och ser läskig ut och morrar när man ska sitta där och prata om sig själv, säger han och skrattar.
Josefin Asplund har i höst kunnat ses i Netflix historiska polisdrama ”Skiftet” och Guldbaggebelönade Joel Spira gör huvudrollen mot Veronica Maggio i ”7 steg”, som för närvarande går på bio.

”Med vänsterhanden”
Båda skådespelarna har lång erfarenhet, men Josefin Asplund har aldrig gjort romantisk komedi tidigare.
— Jag har sällan stött på manus som jag tycker håller en standard. Då är det kanske lättare att skriva thriller eller krim. Så därför har jag kanske inte sökt mig till den här genren, säger hon.
Joel Spira är även han nybörjare i genren och också lite kritisk.
— Jag tycker att det har gjorts för lite romkoms med högt krav på standard och kvalitet. Det har behandlats lite slappt och med vänsterhanden, men här var det skillnad, säger han.




