Måns Zelmerlöw ställer in turné
Måns Zelmerlöw ställer in hela sin Sverigeturné, det avslöjar Motala Nya Tidning.
"Under mina dryga tjugo år som artist tror jag aldrig jag sett fram emot en turné så mycket som den vi planerat för sommaren i år. Väldigt få saker går upp emot att möta publiken ute i den svenska sommaren. Men en sak är viktigare, och det är mina barn. Min familj går igenom en uppslitande skilsmässa som olyckligt nog hamnat i offentligheten, minst sagt. Det är helt enkelt så att jag just nu vill ge det som betyder allra mest – mina älskade barn – hundra procent fokus. Under alla omständigheter kommer jag att återvända till scenen, bara inte just i år", skriver Måns Zelmerlöw i ett pressmeddelande som Motala Vadstena tidning tagit del av.
Turnépremiären skulle ha inletts den 25 juni i Motala på Lokverkstaden, och därefter skulle han uppträda vid 11 tillfällen till, med avslutning den 29 augusti i Eksjö.
Måns Zelmerlöws skandalvår
Våren har kantats av skandaler för Måns Zelmerlöw, som just nu ligger i en uppslitande skilsmässa från ex-frun Ciara Janson.
Ciara riktade allvarliga anklagelser mot Måns och sa att han använde sig av droger och att han varit våldsam. Måns gick senare ut i en intervju med Göteborgs-Posten och megav att han tagit kokain, men att han aldrig varit våldsam.