Måns Zelmerlöw slog igenom för 20 år sedan när han tävlade i Idol år 2005 – då kom han på femte plats, men gick rakt in i svenskarnas hjärtan. Sedan dess Måns släppt hits som Heroes och Cara mia, vunnit både Melodifestivalen och Eurovision och varit programledare för både just Mello men även tittarsuccén Allsång på Skansen.
De senaste åren har Måns synts i panelen i Masked Singer Sverige, och under våren tävlade han i Melodifestivalen med sitt bidrag Revolution. Måns låt var favorittippad – men fick smäll av humortrion KAJ som kammade hem vinsten i Melodifestivalen med låten Bara bada bastu. Måns blev besviken.
– Jag kände väl att jag gjorde det jag kunde, och jag kan inte tampas med ett humornummer, sa han till SVT då.
I Eurovision slutade KAJ, som var favorittippade, på en fjärdeplats.
Måns Zelmerlöw Revolution spelas inte på radio längre
Efter att Mello-konfettin och Eurovision-ruset lagt sig så har flera av årets Mello-låtar spelats friskt på radion. Men den som har öronen med sig har kanske lagt märkt till att det blivit betydligt mindre av Måns.
Jonas Westman som är musikredaktör på Sveriges Radio berättar för Hänt hur det är uppbyggt – och varför Måns inte hörs lika mycket i radion. På Sveriges Radio är musiken uppdelad i A, B och C-listan. Är du som artist med på A-listan så spelas du oftare, skriver Hänt.

Och nu är Måns helt försvunnen från alla aktiva spellistor, bekräftar Westman för Hänt.
"Nu börjar de långsamt trappar ner och försvinna från listorna då vi ser att det finns viss lyssnartrötthet med dem. På A-listan ligger nu ingen Mellolåt kvar och de finalister som helt försvunnit från aktiva spellistor (A-C) är Måns, John Lundvik, Scarlett och Annika Wickihalder. Det innebär inte att de aldrig hörs, men de får snarare ströspelningar. De övriga finalisterna (och enstaka låtar som åkte ur innan final) ligger kvar på B + C, men de är långsamt på väg ut ur den aktiva spellistan", skriver han till Hänt.