Martin Åslund är en av kommentatorerna och tv-experterna hos Viaplay
Martin Åslund är en av kommentatorerna och tv-experterna hos Viaplay - Foto: Mark Earthy/TT & Stella pictures

Tv-experten Martin Åslunds saftiga miljontillgångar – efter spelarkarriären

Efter spelarkarriären har vi blivit vana vid att se Martin Åslund i Viaplays studio. Där verkar han som både kommentator och tv-expert. Men hur mycket tjänar han egentligen nu, efter spelarkarriären? Det har Nyheter24 tagit reda på!


Martin Åslund är tv-experten som tidigare hade en framgångsrik spelarkarriär i bland annat Djurgården, IFK Norrköping men framför allt AIK. Hans pappa, Sanny Åslund, har varit både tränare och VD för just AIK. 

Numera syns Martin Åslund i Viaplays sändningar och diskuterar och analyserar Premier League-fotboll och det svenska herrlandslagets matcher. 

Allsvenskan spelarlöner 2022: GIF Sundsvall – han tjänar mest

Martin Åslunds lön – så mycket tjänar han

Men hur mycket tjänar den före detta fotbollsspelaren numera? 

Enligt Skatteverkets senaste uppgifter för inkomståret 2021, som Nyheter24 tagit del av, hade han en förvärvsinkomst på 535 400 kronor. Det innebär att han hade en genomsnittlig lön på 44 616 kronor i månaden.

Utöver förvärvsinkomsten hade Martin Åslund dessutom ett överskott av kapital på hela 2 104 170 kronor, vilket får ses som en hyfsat saftig summa. 

Allsvenskan spelarlöner 2022: BK Häcken – han tjänar mest

/
Relaterat
Senaste nytt

Polisen i Borgholm rapporterar om trafikolycka

Polisen i Osby rapporterar om brand

"Västra Storgatan. Brand i byggnad.", skriver polisen på sin hemsida.

Röda siffror på Wall Street

1 timme sedan
De ledande indexen på New York-börs levererade tunga minussiffror efter att tisdagens handel avlutats. Räntefrossa var en av förklaringarna.

Expert om ny SAS-plan: Bolaget kan räddas

1 timme sedan
SAS nya plan framåt kan rädda det krisande flygbolaget, enligt analytikern Jacob Pedersen. Det kommer naturligtvis att ta SAS genom processen, säger han. Samtidigt överraskas han av att bolaget inte har lyckas få in 9,5 miljarder i nytt kapital.

Polisen i Värnamo rapporterar om trafikolycka

2 timmar sedan
"En person blev påkörd vid övergångsställe.", skriver polisen på sin hemsida.

Permobil-bunden kund kunde inte komma ut ur Coop: "Man är ju kund som alla andra"

2 timmar sedan
På en Coop-butik i Västerås kan inte rullstolsbundna, människor med permobiler och barnvagnar ta sig ut utan personalens hjälp.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.