Spindeln, av typen Phoneutria, som den anställda hittade i bananlådan är tio centimeter lång med distinkta röda och vita färger. Spindelns naturliga habitat är i Sydamerika, och tros ha hamnat i Österrike genom att ha gömt sig bland bananerna. I Sydamerika är spindeltypen ökänd för att vara extremt aggressiv.
Har orsakat både dödsfall och timslång erektion
Även om dödsfall till följd av bett från Phoneutria är sällsynt så visar nyligen publicerad forskning att den mellan åren 1903 och 2018 orsakade 15 dödsfall, skriver Live Science. Ett bett av en Phoneutria kan förutom dödsfall, även orsaka timslånga smärtsamma erektioner, muskelkramper och högt blodtryck.

Räddningstjänsten blev snabbt kallad till platsen. Räddningsledaren menar att de tveklöst kommer kunna fånga in giftspindeln.
– Dessa spindlar kan orsaka ett smärtsamt bett, men vår personal är väl utrustad. Kan vi hantera en brinnande lägenhet kan vi också hantera en spindel, säger Gerhard Urschler vid räddningstjänsten till ORF NÖ.
Matbutiken kommer hålla stängt tillsvidare.

Har hänt tidigare
Ett liknande fall inträffade 2015, den gången i Storbritannien. En familj hade då hittat en Phoneutria efter att ha varit och handlat livsmedel, däribland bananer. Den gången fångades spindeln snabbt in efter upptäckt, skriver Daily Mail.