När våren smyger sig på, träden blommar och solen kikar fram allt mer är det många som inte bara känner en stor skillnad i det psykiska måendet, utan även i hela kroppen. Faktum är att människors sexlust ökar under vårmånaderna, men varför?
Solljuset

Japp, du kan tacka solen för ditt glada, spirande humör. Hjärnan producerar nämligen mer serotonin i vårljuset, och som de flesta vet är serotonin det ämne i hjärnan som styr vår glädje och lycka – ju mer serotonin, desto gladare är du.
När din hjärna bubblar av serotonin ökas även din sexlust. Extra påtagligt blir det också när vi befunnit oss i vad som känns som ett konstant mörker det senaste halvåret och din hjärna törstar efter serotonin.
Tröttheten minskar

Ovan nämnda går hand i hand med denna. Melatonin är nämligen det naturliga sömnmedlet i din kropp, vilket minskar i takt med att dagarna blir ljusare och nätterna kortare. Ämnet påverkar vår dygnsrytm och energinivå och produceras i hjärnans tallkottkörtel när det eller mörkt runt om dig eller natt.
Färre kläder väcker lusten

Men att vår sexlust ökar har inte bara att göra med våra ämnen i hjärnan, utan sättet vi presenterar oss för andra har också en psykologisk effekt på vår åtrå, menar Illustrerad Vetenskap.
Vi klär oss naturligtvis i mindre kläder ju varmare det blir, vilket eggar på både kvinnor och mäns intressen för varandra. Det är inte så konstigt, i och med att vi under en lång period gömt våra kroppar under lager av kläder och dunjackor.