Nyheter24
Annons

Så många föll offer för dödligt våld i Sverige förra året

Publicerad: 31 mars 2016, kl. 12:13
Våldsbrott med dödlig utgång har ökat i Sverige sedan 2007. Foto: Johan Nilsson / SCANPIX

Under 2015 föll 112 personer offer till följden av dödligt våld. Det är en ökning med 25 personer jämfört med 2014, vilket är den största ökningen under 2000-talet sedan 2007. Trots de ökade siffrorna har våldet minskat sedan 1990-talet. Statistiken kommer ifrån den rapport som Brottsförebyggande rådet (Brå) publicerade idag.

I rapporten har konstaterande fall där våld med dödlig utgångspunkt studerats. Under rubriceringen dödligt våld menas mord, dråp, barnadråp och misshandel. Konstaterande fall är de fall som har skett och anmälts i Sverige och där offren med stor sannolikhet dött av våld.

Majoriteten, 71 procent, av fallen har anmälts i storstadsregionerna kring Stockholm, Väst och Syd. Mönstret har varit oföränderligt sedan 2010, men rapporten visar också en ökning av dödligt våld i Region Väst. Här har fallen fördubblats under 2015 i förhållande till 2014.

En av anledningarna till att siffrorna är högre än under 2014 kan vara ökningen av dubbel- och trippelmord. I augusti dödades två personer när Abraham Ukbagabir gick till attack på Ikea i Västerås. Två månader senare högg 21-åriga Anton Lundin fyra personer på Kronans skola i Trollhättan. Tre av dem dog.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons