Nyheter24
Annons

Nu ska chefers arbetsmiljö inspekteras

Publicerad: 1 juni 2022, kl. 10:00
Arbetsbelastning och arbetstider är två fokusområden när Arbetsmiljöverket nu ska inspektera chefernas arbetsmiljö. Arkivbild. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Man kommer att lägga särskilt stor tonvikt på så kallade första linjens chefer, som arbetar operativt och är den närmaste chefen för en majoritet av medarbetarna.

Sex av tio chefer har svårt att koppla bort jobbet på fritiden och lika många uppger sig behöva vara tillgängliga per telefon efter arbetstid, enligt en undersökning som gjorts av myndigheten.

"Chefer glöms ofta bort i det systematiska arbetsmiljöarbetet, och om cheferna inte mår bra har de också sämre förutsättningar att leda sina medarbetare. Ett hållbart arbetsliv måste inkludera alla på arbetsmarknaden", säger Malin Cato på Arbetsmiljöverket, som projektleder insatsen, i ett pressmeddelande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons