Nyheter24
Annons

Tusentals bilarbetare ansluter till strejken

Publicerad: 30 sep. 2023, kl. 06:36
UAW:s ordförande Shawn Fain på plats utanför en fabrik i Michigan på fredagen i samband med att strejken utvidgades. Foto: Paul Sancya/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämnen:

TT, USA

Totalt omfattar strejken nu cirka 25 000 personer i 21 delstater.

Enligt fackordföranden Shawn Fain rör det senaste strejkvarslet två fabriker i Chicago respektive Micihigan, där man lade ner arbetet med start på fredagseftermiddagen.

— Våra tappra medlemmar vid dessa två fabriker är vår nästa våg av förstärkningar i kampen för rekordavtal, sade Fain.

Fackförbundet inledde strejken den 14 september och inbegriper nu totalt runt 17 procent av de 146 000 medlemmarna.

UAW krävde inledningsvis löneökningar på 40 procent över fyra år, en siffra man justerat ner något sedan dess.

Arbetsgivarna uppges ha erbjudit 20-procentiga löneökningar på fyra år och andra villkorsförbättringar. Det beskrivs som det mest generösa erbjudande som lagts fram på årtionden.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Tusentals bilarbetare ansluter till strejken