Nyheter24
Annons

Okända ägare till 100 000 norska fastigheter

Publicerad: 29 maj 2024, kl. 09:04
Det saknas uppgifter om ägare till drygt 100 000 norska fastigheter, enligt det norska skatteverket. Arkivbild Foto: Geir Olsen NTB/TT

Okända fastighetsägare har fått både ekobrottsmyndigheten och skattemyndigheten i Norge att slå larm.

Ämne:

TT

Inför årets norska deklarationer saknade skattemyndigheten uppgifter om ägare till cirka 193 000 fastigheter. Omkring 6 000 är fritidshus som registrerats utan ägare, medan omkring 67 000 fastigheter i Norge är registrerade på avlidna personer.

I omkring 90 000 av fastigheterna där det saknas uppgifter om ägare finns det förklaringar till att det ser ut som det gör, men för resten – cirka 100 000 fastigheter – finns varken ägare registrerade eller rimliga förklaringar till varför ägaruppgifterna saknas.

Nina Schanke Funnemark, direktör på det norska skatteverket, vill nu se att det införs en plikt att registrera fastighetsägaren.

— Det skulle göra det mycket enklare för oss att fastställa och kräva in korrekt skatt – men kanske ännu viktigare – för att bekämpa ekobrott, säger hon.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons