Nyheter24
Annons

Facken smygvarslar i Teslakonflikt

Publicerad: 15 nov. 2024, kl. 09:30
Strejkvakterna Thomas Ibrahimsson och Lennart Forsgren vaktar utanför Teslas anläggning i Huddinge. Bilden togs i oktober i samband med att strejken fyllde ett år. Arkivbild. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Katt och råtta-leken mellan facken och Tesla fortsätter. I det tysta har fackförbundet Seko och ST varslat elbilsjätten om ytterligare postblockad för att förhindra Tesla att få ut registreringsskyltar från Transportstyrelsen, skriver LO-tidningen Arbetet.

När facken försökt blockera adresser dit Tesla anmält att de vill ha sina skyltar, svarar bolaget med att anmäla nya adresser.

I vanliga fall brukar facken slå på stora trumman när konfliktvarsel läggs. Så har inte skett den här gången.

ST:s förhandlingschef Åsa Erba Stenhammar bekräftar för Arbetet att förbunden varslat.

— Vi har regelbundet kontakt med Transportstyrelsen för att se om Tesla har skaffat sig några nya adresser och när de har det så lägger vi nya varsel, säger hon till tidningen.

Om varslen läggs i smyg kan det bli svårare för Tesla att hinna runda de nya konfliktåtgärderna, som ändå måste anmälas till Medlingsinstitutet.

Grundkonflikten handlar om att IF Metall vill teckna kollektivavtal med Elon Musks elbilsjätte, något företaget inte vill.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons