Nyheter24
Annons

Kinas vice premiärminister till Stockholm

Publicerad: 23 juli 2025, kl. 11:16
USA:s finansminister Scott Bessent och Kinas vice premiärminister He Lifeng kommer till Stockholm nästa vecka. Bilden är från ett möte i Genève i maj. Foto: Martial Trezzini/AP/TT

Peking bekräftar att He Lifeng, vice premiärminister, kommer att delta i handelssamtalen med USA i Stockholm nästa vecka.

"He Lifeng kommer att resa till Sverige den 27 till 30 juli för att hålla ekonomiska och handelsmässiga samtal med USA", säger en talesperson för Kinas handelsdepartement i ett uttalande.

Mötet i Stockholm offentliggjordes av USA:s finansminister Scott Bessent i en intervju i tv-kanalen Fox Business under tisdagen.

Samtalen mellan världens två största ekonomier kan inkludera frågan om att Kina köper olja från Ryssland och Iran.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons