Efterfrågan på riskfyllda tillgångar som aktier har ökat i takt med att marknadens förhoppningar växer om fler amerikanska tulluppgörelser – bland annat med EU.
Bland de tunga vinnarna i den breda uppgången finns storbanken Nordea och läkemedelsbjässen Astra Zeneca som gick upp 2,1 respektive 2,0 procent.
Nio av de 30 mest omsatta aktierna i OMXS30-listan backade. Sämst gick det för försvarskoncernen Saab och gruvbolaget Boliden som sjönk 1,6 respektive 1,5 procent.
Under natten till torsdagen gick ledande Asienbörser också uppåt.
Vid stängning i Stockholm hade börserna i Frankfurt och London stigit medan Paris backat. Två av tre stora index på Wall Street ligger också plus.
Europeiska centralbanken (ECB) lämnade som väntat styrräntorna oförändrade i torsdagens besked och håller dörren öppen för sänkningar längre fram – vilket både bedömare och marknaden räknar med kommer i september.
Samtidigt går tullförhandlingarna mellan EU och USA in i ett slutskede inför USA:s president Donald Trumps deadline den 1 augusti.
Kronan har stärkts i takt med ökad riskaptit på marknaden. Dollarn låg under 9,50 kronor i förmiddagshandeln, men har återhämtat sig och handlas för 9,51 kronor. Euron kostar 11,20 kronor.
Stockholmsbörsens OMXS-index steg 1,8 procent i onsdags och har sedan årsskiftet gått upp 3,3 procent.