Det var i maj, i samband med att Nvidia-chefen Jensen Huang var på besök i Sverige, som Marcus Wallenberg berättade att flera av Wallenbergsfärens storbolag som Ericsson, Saab och SEB ska inrätta ett AI-center i Sverige med hjälp av Nvidias kraftfulla dataprocessorer.
I ett pressmeddelande från Wallenberg Investments skriver bolaget att det nyskapade Sferical AI kommer att placera AI-systemet i Linköping.
”Genom denna satsning skapar vi möjligheten för några av de ledande företagen i Sverige att positionera sig i täten på den snabba strukturella förändringen av näringslivet som utveckling och användning av AI medför”, säger Marcus Wallenberg, ordförande för Wallenberg Investments, i en skriftlig kommentar.