Finansminister Elisabeth Svantesson (M) meddelade på torsdagen att budgeten för 2026 innehåller nya satsningar för 80 miljarder kronor – mer än vad de flesta tippat.
— Svantesson har tappat kontrollen över svensk ekonomi, säger Damberg.
Enligt honom har regeringens ekonomiska politik de senaste åren misslyckats med att ta Sverige ur lågkonjunkturen och måste därför ta i med 80 miljarder i nya satsningar.
— Det är tre förlorade år och vanligt folk har fått ta smällen för regeringens misslyckade ekonomiska politik, säger Damberg.
Han anklagar regeringen för att tidigare sänkt skatten för de ”med absolut största inkomster”.
”Mörkar”
På frågan om 80 miljarder är för mycket, svarar Damberg:
— Svårt att bedöma, eftersom vi inte vet effekterna på de offentliga finanserna. Finansministern mörkar ju hur stora underskotten blir, men det är en stor risk att vi återigen får en högerregering som lämnar efter sig stora underskott.
På frågan om 80 miljarder räcker för att få fart på Sveriges ekonomi, säger Damberg:
— Det beror på vad man gör för pengarna.
Vänsterpartiets ekonomisk politiska talesperson Ida Gabrielsson anklagar regeringen för ett ”cyniskt valspel”, genom att ha väntat med att satsa mer pengar på de med lägre inkomster tidigare år.
Centerns talesperson Martin Ådahl säger:
— Intrycket är ju att man lite i panik kastat ut en valfläskbudget. Man kastar lite pengar varstans utan att ha någon strategi.
”Lyckobudget”
Ådahl uppger att de 80 miljarderna bara får fart på ekonom om de används rätt.
— Det fungerade inte förra gången man lade en sådan här lyckobudget och det kommer det inte att göra denna gång heller.
Ådahl efterlyser en ”riktig” tillväxt- och företagarpolitik och att skatten sänks så att det blir billigare för företagen att anställa.
— Kommer man inte med stora satsningar på det området, har man verkligen sålt smöret och tappat pengarna.
Även Miljöpartiets ekonomisk politiske talesperson Janine Alm Ericson understryker vikten av att miljarderna används rätt.
”Trots att barnfamiljer, vården och skolan behövt pengar under hela mandatperioden har de inte fått tillräckligt från regeringen”, uppger hon skriftligen.