Nyheter24
Annons

OECD lyfter prognos för världsekonomin

Publicerad: 23 sep. 2025, kl. 11:22
Bättre fart på världsekonomin än prognoser visat. På bilden hamnen i kinesiska Kanton. Arkivbild. Foto: Ng Han Guan/AP/TT

Världsekonomin bedöms gå starkare än tidigare prognos, enligt OECD. Tullhotet har avtagit något samtidigt som AI-investeringar och att Kinas myndigheter försöker få fart på ekonomin, bidrar.

Ämne:

USA

Bnp globalt spås öka med 3,2 procent i år, vilket är högre än juniprognosen på 3,1 procent, en bedömning som då hade kapats, enligt den ekonomiska samarbetsorganisationen OECD. Men det är fortfarande sämre än fjolårets bnp-lyft på 3,3 procent.

Ekonomin är mer motståndskraftigt, mot exempelvis höjda USA-tullar, än vad OECD tidigare bedömde.

Stora AI-investeringar i USA och offentliga investeringar i Kina bidrar också till att världsekonomin håller ångan uppe.

Men tulleffekterna är fortsatt oklara, de har fortfarande inte slagit igenom fullt ut, även om effekterna börjar bli tydligare, enligt OECD.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons