Han tillägger:
— Det är uppenbart för alla att det behövs en bred överenskommelse, inte bara om kärnkraft utan också om andra kraftslag för att vi ska få fart på svensk industriproduktion.
En sådan skulle, enligt Olovsson, också innebära ”en tydlig startsignal till industrin om att vi har ett åtagande som är långsiktigt och brett.”
Vit fläck
– Hon borde också känna till att svensk industri vill ha el på plats innan det kan finnas (ny) kärnkraft också. Det är ju en vit fläck för regeringen.
För några veckor sedan stod det klart att regeringens energisamtal med oppositionen avslutats utan att en överenskommelse uppnåtts.
Ett skäl till det var att Socialdemokraterna och andra i oppositionen ville att även havsbaserad vindkraft ska kunna få statligt stöd om ny kärnkraft får det. Regeringens stödparti Sverigedemokraterna är helt emot det.
När regeringens produktivitetskommission överlämnar en rad förslag om lag- och regeländringar och andra omtag för att få fart på Sverige var önskan om en överenskommelse över blockgränserna om energipolitiken en viktig del.
Blir dyrare
— Det skulle undanröja mycket av den osäkerhet som annars kan hålla tillbaka privata investeringar. Vi tror att det blir dyrare för staten om man inte skapar de långsiktiga spelreglerna, säger Clas Olsson, ordförande i kommissionen, på en pressträff.
Svantesson säger att hon förstår förslaget men säger att regeringen styr och har majoritet för sina planer på ny kärnkraft. S är ju med på tåget, enligt henne.
– Jag är inte motståndare till en energiöverenskommelse, det beror ju på vad den innehåller. Men vi vet ju nu att Socialdemokraterna är positiva till kärnkraft och jag uppfattar Magdalena Andersson som att det finns en vilja från hennes sida och hennes parti att fortsätta med kärnkraft säger Elisabeth Svantesson till TT och tillägger:
– Jag känner mig lugn och trygg.
Planerna på ny kärnkraft är stabila och kommer inte att rivas upp, enligt finansministern.
– Det är min absoluta övertygelse.