Fetma och övervikt kommer bli allt vanligare.
1 av 3
Fetma och övervikt kommer bli allt vanligare. - Foto: AP
Övervikt är ett stort problem.
2 av 3
Övervikt är ett stort problem. - Foto: TT NYHETSBYRÅN
Det kostar redan i dag tusentals miljarder.
3 av 3
Det kostar redan i dag tusentals miljarder. - Foto: TT NYHETSBYRÅN

Ny prognos: Halva världens befolkning överviktig om 15 år

Övervikt och fetma är, och kommer fortsätta vara, ett stort problem för världen.


Enligt en rapport från McKinsey Global Institute kommer hälften av alla människor i världen, om nuvarande utveckling fortgår, att vara överviktiga 2030. Det skriver SVT på sin sajt.

I dagsläget ligger den siffran på cirka 30 procent, det vill säga omkring 2,1 miljarder människor.

Stora kostnader

Redan i dag läggs det lika mycket ekonomiska medel på problem med övervikt och fetma som på rökning, väpnade konflikter eller terrorism. En summa som uppgår till 16 tusen miljarder konor.

Övervikt kommer även i fortsättningen att ha stor inverkan på ekonomin, då sjukdomar såsom typ 2 diabetes, cancer och hjärt- och kärlssjukdomar blir vanligare. Dessutom blir arbetsdagarna färre och skatteintäkterna mindre.

Drastiska åtgärder

Forskarna som gjort rapporten menar att beteendeförändringar inte räcker. I stället för individuellt ansvar vill forskarna ta till andra strategier då utvecklingen är akut. 

Till exempel vill man minska storleken på färdigrätter, ändra innehållet i viss typ av färdigmat och göra det svårare att köpa mat med mycket kalorier. Att minska portionerna är enligt forskarna mer fruktbart än att, vilket har diskuterats i flera länder, införa skatt på fet och onyttig mat, skriver SVT.

Läs hela rapporten här.

/
/
/
Mat
/
Relaterat
Är det här oroande?
Tack för din röst!
Senaste nytt

Kasinon tvingas stänga – onlinespel tar kunder

Ukraina: Befälhavare offer i attacken på Krim

Flera högt uppsatta befälhavare inom ryska flottan dödades eller skadades i attacken i Sevastopol på Krim, hävdar Ukraina. Sammanlagt dödades tiotals människor, enligt uppgifterna som inte har bekräftats från oberoende håll.

Allsvenska ledarstaben 2023: Han tjänar mest i IFK Göteborg

Nyheter24 har tittat närmare på hur lönelistan i allsvenska storklubben IFK Göteborgs ledarstab ser ut. Genom att se på sex personers årsinkomst har vi kunnat ta reda på vem som egentligen tjänar mest.

Kristinehamn: Polisen rapporterar om arbetsplatsolycka

1 timme sedan
"En man har råkat ut för en arbetsplatsolycka", skriver polisen på sin hemsida.

Flera döda i fabriksbrand i Taiwan

1 timme sedan
Minst fem människor har omkommit och över 100 har förts till sjukhus efter en brand följd av explosioner vid en golfbollsfabrik i södra Taiwan. Tre av dem som har bekräftats döda var enligt myndigheterna brandmän. Sökarbetet fortsätter efter flera personer som saknas.

Raset på E6: "Det som rör sig är leran"

1 timme sedan
Lera i jorden gör att skred förr eller senare inträffar, enligt experten Johan Kleman. Det här kommer inte som en blixt från klar himmel, säger han om raset på E6 i Stenungsund.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.