Daniel Nyqvists liv i dag – efter dubbelmordet i Linköping
Daniel Nyqvist dömdes för det omskrivna, och under 16 år olösta, dubbelmordet i Linköping. Nyheter24 har tittat närmare på hur den dömde mördaren lever i dag.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
Det var under den tidiga morgonen, den 19 oktober 2004, som den då 21-årige Daniel Nyqvist gick till brutal attack mot Mohamad Ammouri, 8, och Anna-Lena Svensson, 56.
Bägge två dog av sina svåra stickskador, och fallet förblev olöst i hela 16 år.
.jpg)
Löste släktforskaren Peter Sjölund dubbelmordet i Linköping?
Men i juni 2020 kunde släktforskaren Peter Sjölund, via dna som hittades i anslutning till mordplatsen och ett gediget släktforskningsarbete, ringa in två bröder: varav den ena var just Daniel Nyqvist.
I ett avsnitt av Nyheter24-podcasten "24Frågor", som släpps den 6 januari 2025, har Sjölund berättat om hur han, redan tidigt, kände sig relativt säker på att han skulle kunna hitta mördaren.
– Det finns ju flera databaser som man kan lägga in sig i. När vi jobbar med privatpersoner och till exempel letar efter okända pappor får vi använda alla de databaserna. Då hittar vi nio av tio okända pappor. Så då är det i princip alltid en träff. Men polisen får bara använda en av de här databaserna. Så jag kände att jag kommer få mycket färre pusselbitar, men är han från Skandinavien, då ska det gå.
LÄS MER: Så levde Daniel Nyqvist under åren efter dubbelmordet i Linköping

Hur lång tid tog det att lösa dubbelmordet i Linköping?
Som tidigare nämnt förblev dubbelmordet olöst i 16 år. För Peter Sjölund tog det sedan drygt fem veckor att ringa in Daniel Nyqvist som gärningsmannen.
Daniel Nyqvist fantombild – hur såg den ut?
År 2010 släppte polisen fantombilden nedan, baserat på nya vittnesuppgifter.

Daniel Nyqvist greps i sin lägenhet i Linköping
Den 9 juni, klockan 06.35, slog den regionala insatsstyrkan till mot Daniel Nyqvists lägenhet i Linköping. Han greps och via en topsning kunde man slå fast att hans dna till hundra procent matchade det dna man funnit vid mordplatsen.
Redan i de inledande polisförhören erkände Nyqvist att han dödat Mohamad Ammouri och Anna-Lena Svensson – något som förvånade kriminalkommissarie Jan Staaf.
– Det är inte vanligt i den här typen av utredningar, sa Staaf till Aftonbladet då.

Vad fick Daniel Nyqvist för straff för dubbelmordet i Linköping?
Daniel Nyqvist dömdes den 1 oktober 2020 för två fall av mord till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning. Han dömdes även till att betala 350 000 kronor i skadestånd till Mohamad Ammouris familj och 1,4 miljoner kronor i skadestånd till staten.
MISSA INTE: Helikopterrånet: Är de dömda fria i dag och var är pengarna?

Vad var Daniel Nyqvists motiv till dubbelmordet?
I samband med en presskonferens i september 2020 uppgav kammaråklagare Britt-Louise Viklund att Daniel Nyqvist gett en förklaring, snarare än ett motiv, till dubbelmordet.
– Han fick en inre bild som han tolkade som att han var tvungen att döda två personer. Han kände ett slags tvång, sa hon då och konstaterade vidare att offren var slumpmässigt utvalda.
– Det var mer en slump att han gick in i det här området där angreppen skedde och att han angrep just Mohamed Ammouri berodde på att han var ett lämpligt offer. Han ville inte ha ett offer som gjorde motstånd och tyckte det var lämpligt att angripa ett barn, sa Viklund då, enligt Aftonbladet.
.jpg)
Vad fick Daniel Nyqvist för diagnos?
År 2011 fick Daniel Nyqvist diagnosen Aspergers syndrom. Enligt Nyqvists bror rör det sig i detta fall om en grav funktionsnedsättning.
– Han har alltid haft svårt med sociala interaktioner. Han blev mer tillbakadragen och när han fick diagnosen föll alla bitar på plats. Det stämde med honom, har han sagt till Aftonbladet och fortsatte då vidare:
– Innan kunde han uppfattas som lite udda. Han hade svårt att visa känslor och läsa av andra människors känslor.
LÄS MER: Ökända svenska brottslingarna som släppts fria – så lever de i dag: ”Jobbar inom kyrkan"
Daniel Nyqvist i dag – vårdas i Vadstena
Så sent som i oktober 2024 tog förvaltningsrätten i Linköping beslut om att Daniel Nyqvist, som numera går under annat för- och efternamn, fortsatt ska få sluten rättspsykiatrisk vård vid Regionkliniken i Vadstena.
I dokument från förvaltningsrätten, som Nyheter24 tagit del av, framgår att vården hittills fungerat "komplikationsfritt".
"De senaste sex månaderna har NN inte uppvisat några psykiatriska symtom. Han har dock i förebyggande syfte påbörjat medicinering och anser sig sova bättre", går att läsa i handlingarna.
Nyqvist själv ska då ha uppgett att vården "fungerar väl".
MISSA INTE: Så lever Lasermannen i dag
Daniel Nyqvist kan få permissioner
Förvaltningsrätten överlämnade dessutom till chefsöverläkaren på Regionkliniken i Vadstena att ta beslut om Daniel Nyqvists permissioner. Vid dessa permissioner ska Nyqvist bland annat kunna få röra sig vid ett promenad- och cykelstråk fem gånger i veckan, besöka en livsmedelsbutik en gång i veckan och åka till Vadstena en gång i månaden.
LÄS MER: Nyheter idag – aktuella nyheter från Sverige och världen
MISSA INTE: Senaste nytt – ta del av det som händer just nu