Nyheter24
Annons

Värme på ingång efter några svala dagar

Publicerad: 27 juli 2022, kl. 19:31
De närmsta dagarna ser det ut att bli sol och sommarvärme. Arkivbild. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Under början av veckan har det varit svalt på många håll i landet.

— Vi har haft temperaturer som till stor del har legat något under det normala.

Under torsdagen kommer ett svagt högtryck att växa in över landet. Det väntas bli omkring 20 grader i den södra delen av landet och ett par grader svalare i norr.

— I morgon så räknar jag med att vi får uppehåll i princip i hela landet och att vi får växlande molnighet under dagen.

Prognosen visar att det vädret håller i sig under fredagen och lördagen. Därefter ser det ut att bli grått, berättar Karlsson.

— Framåt söndagen ser det ut som att det kanske kan dra in lite mer regnskurar igen.

På onsdagen infaller den så kallade sjusovardagen. Enligt väderförutsägelserna i Bondepraktikan tyder regn på den dagen på regn under de kommande sju veckorna.

— Vi har haft det betydligt regnigare tidigare i veckan så förhoppningsvis så kanske det inte behöver regna i sju veckor, säger Emelie Karlsson.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Värme på ingång efter några svala dagar