Nyheter24
Annons

Man dömd för tio kilo amfetamin i garderoben

Publicerad: 18 jan. 2023, kl. 04:45
Göteborgs tingsrätt köper inte mannens förklaring om att knarket skulle ha tillhört hans inneboende. Arkivbild. Foto: TT

När polisen sökte igenom mannens lägenhet hittades tio kilo amfetamin i en garderob. Nu döms han till fängelse i fem år och tio månader för grovt narkotikabrott, rapporterar Göteborgs-Posten.

Det hela tog sin början en dag i september förra året, då en 50-årig man – som polisen spanade på -- mot betalning lämnade över ett paket till en annan man vid en spårvagnshållplats i stadsdelen Majorna i Göteborg.

Strax därpå greps 50-åringen av två poliser som hittade drygt 8 000 kronor i en av hans fickor. Eftersom beloppet var så pass stort fick man tillstånd att göra en husrannsakan i hans lägenhet.

Där gjorde man fyndet – i en av garderoberna stod en kasse med nära tio kilo amfetamin som paketerats kilovis i påsar.

Den dömde har i förhör skyllt på sin inneboende, men den förklaringen köper inte rätten.

Utöver fängelsedomen beslutar domstolen även att förverka den absoluta merparten av pengarna från affären i Majorna.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons