Nyheter24
Annons

Vädret vänder: Hit kommer värmen tillbaka nästa vecka

Publicerad: 3 nov. 2024, kl. 19:06
Uppdaterad: 4 nov. 2024, kl. 11:43
Det blåsiga vädret vänder och i nästa vecka väntas temperaturerna stiga. Arkivbild. Foto: Pontus Lundahl/TT/Janerik Henriksson/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

De senaste dagarna har det blåst rejält över delar av Sverige och SMHI har utfärdat gula varningar på flera håll i landet.

På söndagen blåste bland annat ett vindkraftverk i Härjedalen omkull och släppte ut cirka hundra liter olja, rapporterade Östersunds-Posten.

Nästa vecka blir det mildare väder

I veckan som kommer väntar dock mildare väder när ett högtryck drar in över landet.

— Det är bara tillfälligt kallt väder nu, sedan kommer det att bli riktigt milt, säger Angelica Lundberg.

Natten mot tisdag börjar det vända och söderut i landet väntas temperaturer ligga omkring tio grader de närmaste dagarna.

— Det blir plusgrader långt norrut under veckan och på tisdag är det bara minusgrader lokalt i Fjällen och Tornedalen, säger Angelica Lundberg.

MISSA INTE:

Har varit ett lågtryck över Norrland

Det senaste dagarnas blåsoväder drog in med ett lågtryck med nederbörd över södra Norrland natten mot söndag.

Annons

— Framför allt norra Sverige har fått snöfall, men mer söderut övergick det fort till regn, säger Angelica Lundberg.

MISSA INTE:

LÄS MER:

Kommentarer

Annons
Annons
Annons