Ännu en minderårig har häktats för dödsskjutningen i Växjö. Arkivbild.
Ännu en minderårig har häktats för dödsskjutningen i Växjö. Arkivbild. - Foto: Johan Nilsson/TT

15-åring häktad efter dödsskjutningen i Växjö

En 15-årig pojke har häktats som misstänkt för skjutningen i Växjö där en 30-årig kvinna dog, rapporterar P4 Kronoberg.


Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt Prenumerera
X

Gillar du artikeln?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.

Välj nyhetsbrev

Han är misstänkt för mord, försök till mord samt grovt vapenbrott. Enligt P4 har han häktats för samtliga brottsmisstankar.

Pojken, som är skriven på en adress i Stockholm, nekar till brott.

En 16-årig flicka och en 28-årig man är sedan tidigare häktade för inblandning i mordet.

Flickan, som förnekar brott, är häktad för mord, mordförsök och grovt vapenbrott.

Den 28-årige mannen, som också nekar till brottsmisstankarna, är häktad för medhjälp till mord och medhjälp till mordförsök.

Det var på kvällen den 16 december som en kvinna i 30-årsåldern skadades i en skottlossning i ett flerfamiljshus i stadsdelen Teleborg. Hon fördes till sjukhus, men hennes liv gick inte att rädda. En man i 30-årsåldern skadades även lindrigt.

TT
/
/
/
stats