Telefonsamtalet är ett bedrägeriförsök.
Telefonsamtalet är ett bedrägeriförsök. - Foto: Janerik Henriksson/TT och Berit Roald/NTB/TT

Telefonsamtalet du ska avbryta direkt – så låter det

Ett nytt bedrägeriförsök har drabbat inte ont anande svenskar.


Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt Prenumerera
X

Gillar du artikeln?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.

Välj nyhetsbrev

Mellan år 2022 och år 2023 ökade de anmälda bedrägeribrotten med 21,9 procent. Under hösten 2024 meddelade dock polisen att utvecklingen börjat gå åt rätt håll. 

– Anmälda bedrägeribrott ligger på en något lägre nivå i år än 2023, vilket är glädjande. Att redan nu säga att det är ett trendbrott är att ta ut segern i förväg, men sifforna indikerar att vi är på väg åt rätt håll, sa Lotta Mauritzson, samordnare på Nationellt bedrägericentrum, i ett pressmeddelande då. 

Under september förra året minskade bedrägerierna med sex procent jämfört med månaden innan. 

– Under året har vi tagit stora steg framåt med samverkan med privata aktörer i syfte att förebygga bedrägerier, vi hoppas se ännu bättre effekter av det framöver. Dessutom har Polismyndigheten ökat redovisningen till åklagare i bedrägeriärenden, konstaterade Mauritzson då. 

MISSA INTE: Polisens skarpa BankID-varning – förlorade 100 000 kronor

Lotta Mauritzson. Foto: Anders Wiklund/TT

Flera företag slår larm om bedragare

Men minskningen till trots är det redan i år flera företag, vars företagsnamn utnyttjas av bedragare, som slagit larm. I förra veckan gick till exempel Coop ut och varnade för ett bluff-mejl där mottagaren påstods ha vunnit ett tupperware-set. 

Det hela var alltjämt ett bedrägeriförsök och butikskedjan uppmanade mottagare av mejlet att polisanmäla händelsen. 

LÄS MER: Coops uppmaning till alla sina kunder

Foto: Jessica Gow/TT

Och nu visar det sig att ytterligare ett företag blivit utsatta.

Klarnas varumärke utnyttjas

På Säkerhetskollen, som är ett initiativ av Stöldskyddsföreningen, framgår nämligen att man fått in uppgifter om att personer fått samtal där en datoriserad förinspelad röst säger sig komma från Klarna International. 

Enligt sajten är målet att mottagaren ska göra något av valen som uppges i meddelandet, som lyder så här: 

”Hej detta är ett automatiskt meddelande från Klarna International. Vi har tagit emot en köpförfrågan på 299 euro och den summan kommer att debiteras ditt konto. Om du vill avbryta detta tryck sen på ett, eller för att begära återbetalning tryck sedan på två, eller för att få prata med vår representant, tryck sedan på nio."

Säkerhetskollen delar dessutom med sig av en ljudfil där man kan höra meddelandet i sin helhet. Här kan du lyssna på det.

MISSA INTE: Bilägare får fakturor – Transportstyrelsen: Svara inte

Foto: Magnus Lejhall/TT

Klarna: "Ringer endast upp efter överenskommelse"

När Nyheter24 kontaktar Klarna uppger Joel Hedin, pressansvarig på företaget, att man inte ringer några utgående samtal eller ber konsumenter logga in eller uppge personuppgifter.

"Vi ringer endast upp efter överenskommelse och om kunden efterfrågat detta, och det blir då tydligt att det gäller ett pågående ärende som kunden redan känner till", skriver Hedin i ett mejl och fortsätter:

"Tyvärr försöker bedragare använda vårt varumärke, precis som de gör med storbanker och svenska företag med högt förtroende, för att lura konsumenter. Det är viktigt att konsumenter är uppmärksamma och själva tar kontakt med kundservice hos företaget om de blir det minsta tveksamma."

På Säkerhetskollen är uppmaningen till den fått samtalet tydlig: "Lägg på luren".

MISSA INTE: Myndigheten varnar: Klicka inte här – det är ett bedrägeri

LÄS MER: Nyheter idag – aktuella nyheter från Sverige och världen

MISSA INTE: Senaste nytt – ta del av det som händer just nu

/
stats