Mannen som är anställd på skolan har varit häktad sedan den 15 maj på sannolika skäl, den högre av två misstankegrader, för ett fall av grovt sexuellt övergrepp mot barn och fem fall av sexuellt ofredande mot barn.
”Brottsoffren är flickor i åldrarna sju till tio år. Brotten har begåtts i skolmiljö, men av hänsyn till förundersökningssekretessen går vi inte närmare in på var. Det har handlat om beröring av sexuell natur”, säger kammaråklagare Bente Erfäldt i ett pressmeddelande.
Det grova sexuella övergreppet ska ha begåtts mellan november 2023 och mars 2024, och de sexuella ofredandena mellan september 2023 och april 2025.
Åklagarnas bevisning består bland annat av flickornas berättelser som beskrivs som samstämmiga, och vittnesuppgifter som ska stöda deras berättelser.
”Utredningsarbetet går nu vidare med ytterligare förhör, genomgång av beslagtagen teknik och andra utredningsåtgärder”, säger senior åklagare Erik Grönvall i pressmeddelandet.