Nyheter24
Annons

Oro inför USA-utbyte – rensar sociala medier

Publicerad: 15 juni 2025, kl. 13:10
USA:s president Donald Trump har beordrad stopp för nya visum till utländska studenter som vill gå på prestigeuniversitetet Harvard, med hänvisning till "nationell säkerhet". Foto: Manuel Balce Ceneta

Lundastudenten ”Lisa” har blivit antagen till ett års studier på ett universitet i Kalifornien. Nu vet varken hon eller flera andra studenter om de blir insläppta i landet. Jag skrev några arga sms till familj och vänner när visumintervjuerna stoppades. Dem har jag raderat nu, säger hon.

När hon ansökte i höstas lockade utbytesåret med en ny kultur, sol, värme och en utbildning vid ett universitet med högt anseende.

Det var innan Donald Trump blev president igen.

— Jag började oroa mig lite för utbytet när tullarna mot EU presenterades men det var först när Harvard förbjöds ta emot internationella studenter som jag började inse att det kunde påverka mig, säger Lisa som inte vill gå ut med sitt riktiga namn av oro för att nekas visum.

CNN rapporterade i april att 1 000 utbytesstudenter i USA fått sina visum tillbakadragna. Anledningen tycks vara att de deltagit i protester, främst kopplade till Israels krig i Gaza.

— Jag tror fler och fler blir oroliga och mindre taggade. Det känns som att landet kan implodera väl på plats, säger Lisa.

Annons

Sociala medier granskas

Kort efter att Harvards tillstånd att ta emot internationella studenter drogs tillbaka pausade USA alla visumintervjuer för internationella studenter.

Samtidigt förbereds en utökad granskning av studenternas aktivitet på sociala medier inför att man öppnar för intervjuer igen.

— Jag gick igenom alla mina meddelanden och har raderat dem om jag nämnt Israel/Palestina, säger Lisa.

Om utbytet inte blir av står Lisa, som är i 20-årsåldern, dessutom utan bostad. Korridorsrummet sade hon upp innan visumintervjuerna pausades.

Annons

Trots att hon är antagen till universitetet i Kalifornien vågar varken hon eller hennes kursare boka flygbiljetter.

— Framför allt känns det inte lika kul längre. Nu önskar jag att jag hade tagit ett utbyte i Europa i stället.

Gustav Göransson väntar på att bli intervjuad för att få visum till USA för att plugga där i höst. Men med Trumps krig mot universiteten och att man ska kontrollera studenternas sociala medier vid visuminetervjuerna är många nervösa över hur det ska gå.
Gustav Göransson väntar på att bli intervjuad för att få visum till USA för att plugga där i höst. Men med Trumps krig mot universiteten och att man ska kontrollera studenternas sociala medier vid visuminetervjuerna är många nervösa över hur det ska gå.

Nervösa och frustrerade

En annan som är i samma sits är Gustav Göransson, som studerar samhällsplanering vid Lunds universitet och ska plugga på University of California i Santa Barbara.

— Alla är nervösa och frustrerade men samtidigt nyfikna. Oavsett politiska värderingar så är det en väldigt intressant tid och det kommer bli ett speciellt utbyte, säger han.

Han säger ändå att han är positiv och tror att utbytet kommer bli av.

— Det har blivit lite mer på riktigt de sista dagarna. Jag har blivit mer medveten om min roll som utbytesstudent. Vissa jag känner har kommenterat att det kanske känns så där att åka till USA nu men jag tycker ändå utbytesstudier är något positivt i grunden som främjar demokrati.

Trumps åtgärder mot internationella studenter

+ Den 14 april avvisade Harvard krav som enligt USA:s regering skulle stävja antisemitism på campus. Det handlade om förändringar i styrning, anställningsrutiner och antagningsprocesser. Tidigare hade regeringen beordrat universitet att stänga mångfaldskontor och samarbeta med migrationsmyndigheter för att granska utländska studenter. Svaret blev att Trump frös över två miljarder dollar i statliga anslag till Harvard.

+ I maj stoppade Trump möjligheten för Harvard att skriva in internationella studenter. En domare stoppade tillfälligt dock beslutet. Efter det har Trump beordrat visumstopp för internationella studenter vid Harvard. Även det beslutet stoppades av domare.

+ I slutet av maj meddelade utrikesminister Marco Rubio att man vill återkalla visum för kinesiska studenter. I samma veva pausade regeringen alla visumintervjuer för studenter världen över. Intervjuerna ska återuptas när man infört nya rutiner om utökad kontroll av sociala medier-aktivitet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons