Annons

Coop-butikerna med mest klagomål – mögel, smuts och skadedjur

Publicerad: 17 juni 2025, kl. 18:00
Bild på Coop
Två Stora Coop-butiker sticker ut i en granskning av livsmedelshygien – båda har fått återkommande anmärkningar. Foto: Johan Nilsson / TT

Två Stora Coop-butiker sticker ut i en granskning – båda har fått återkommande anmärkningar av bland annat svartmögel och skadedjur. Nu svarar Coop på kritiken och berättar vilka åtgärder som vidtagits.

Av de omkring 800 olika Coop butiker som finns runt om i Sverige utmärker sig två stycken lite extra mycket. De har nämligen fått anmärkningar vid hela fem inspektioner av miljö- och hälsoskyddskontroller sedan första maj 2023. 

I en granskning genomförd av Aftonbladet pekas två Coop butiker ut som “Varuhusen som fått flest nedslag”. Vanliga brister som lyfts i granskningen hos Stora Coop är felmärkta varor, mögel och bristande hygienrutiner. Även förekomst eller spår av skadedjur som flugor, möss och råttor rapporterades i flera fall.

Två butiker sticker ut 

Stora Coop i Kalmar och Stora Coop i Kristinehamn går ut som de största förlorarna i årets livsmedelskontroller – båda med fem eller mer anmärkningar vid olika tillfällen vardera, rapporterar Aftonbladet. 

Annons

För Kalmarbutiken började problemen redan den 21 mars 2023, då inspektörer slog ner på hygienbrister i rummet bakom charken. Där upptäcktes smuts, spill och svartmögel. Sju månader senare kom ytterligare fyra avvikelser – denna gång rörde det sig om brister i konsumentinformation, personlig hygien samt allmän livsmedelshygien. Bland annat hittades mögel och smuts i en ismaskin och på kylarnas lister.

Vid en tredje inspektion konstaterades åter brister i hygienrutiner, lokalens skick och personlig hygien. Rödmögel hade då påträffats i diskmaskinen. I april 2024 kom en fjärde anmärkning – hygienproblemen i charken kvarstod, samtidigt som temperaturkrav och kylkedja inte uppfylldes. Den femte noteringen blev ett föreläggande på grund av återkommande brister. 

Foto: Jessica Gow/TT

Stora Coop i Kristinehamn har haft en liknande resa. Redan i mars 2023 fick butiken tre anmärkningar: hygienbrister, bristande temperaturkontroller och överfulla frysar. Problemen återkom i oktober samma år. Ett år senare påtalades dåligt underhåll av lokalen samt otillräcklig skadedjursbekämpning. I september 2024 tillkom anmärkningar kring livsmedelsinformation, följt av fortsatt kritik i november och december – då gällande kylkedja och temperatur, anger Aftonbladet. 

I ett uttalande till Nyheter24 berättar Coops presskontakt Dan Vesterberg om situationen.

Annons

Förklaringen till varför problemen uppstått just i butikerna i Kalmar och Kristinehamn

Enligt Vesterberg är det svårt att ge ett generellt svar på frågan om varför just dessa två butiker har fått nedslag upprepade gånger på grund av att varje anmärkning är unik. Ibland kan fallen bero på den mänskliga faktorn alternativt bristande uppföljning lokalt. 

För att undvika att liknande situationer uppstår framöver ser Coop nu över hur stödet till butikerna kan förbättras. Detta inkluderar mer intern utbildning, tydligare uppföljning och ökad tillgång till externa experter inom hygien- och kvalitetsarbete.

Vesterberg skriver till Nyheter24 att de anmärkningar som riktats mot Kalmar och Kristinehamn redan utretts och åtgärdats.

Annons

Så säkerställer Coop kundernas trygghet 

För att säkerställa kundernas trygghet lyfter Coop fram att livsmedelssäkerhet är en av verksamhetens högsta prioriteringar. "Vi har dagliga egenkontroller i butik, ett uppdaterat kontrollprogram och stöd från föreningarnas egna kvalitetssamordnare", skriver Vesterberg till Nyheter24.

Såhär ser Coop på kritiken

Fortsättningsvis betonar Vesterberg att livsmedelsjätten tar kritiken som lyfts fram på största allvar: “I många fall handlar det om äldre händelser som redan har åtgärdats. Vi har tydliga rutiner för både hygien och livsmedelshantering – och när något brister, då ska det rättas till direkt.” meddelar Vesterberg till Nyheter24.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons