Utbildningar som kan komma att kortas med en termin till följd av slopad kandidatuppsats är bland annat de till sjuksköterska, socionom och pedagog, rapporterar Sveriges Radio Ekot.
”Vi ser att det inte tillför ett väsentligt värde till utbildningens kvalitet att det skrivs tusentals självständiga arbeten i många yrkesgrupper”, säger riksdagsledamoten Oliver Rosengren (M) till Ekot.
Däremot kommer till exempel lärarutbildningar även fortsatt behöva ett inslag med självständigt akademiskt arbete, enligt Rosengren.
Vårdförbundet skriver i en kommentar att en slopad kandidatuppsats är fel väg att gå. Man menar att en kortare utbildning inte är svaret på sjuksköterskebristen. I stället bör fokus enligt förbundet läggas på bättre arbetsvillkor, högre lön och goda karriärmöjligheter.
”Moderaternas förslag att slopa kravet på kandidatuppsats för sjuksköterskor riskerar att urholka kvaliteten i ett av samhällets mest avgörande yrken”, skriver man vidare.