Johan Forssells son har varit aktiv inom den högerextrema miljön, avslöjade tidningen Expo nyligen. Sonen har enligt Expo, som följt dennes aktiviteter i chattar och sociala medier, försökt rekrytera andra till en vit makt-organisation och deltagit i aktiviteter med den nazistiska och våldsbejakande Aktivklubb Sverige.
Ett avslutat kapitel, enligt Forssell. Justitieminister Gunnar Strömmer har i sin tur konstaterat att det är kriminaliserat att ”aktivt delta i en terrororganisation”, men att det i fallet med kollegans son inte finns några brottsmisstankar.
Låg tröskel
”Men det är definitivt inte justitieministerns sak att avgöra”, skriver Nils Funcke och frågar sig om ministerns barn står över lagen.
Terrorbrottlagen, konstaterar han, tar sikte på mer än aktivt deltagande i en terrorstämplad organisation – och tröskeln för hets mot folkgrupp är låg.
Det finns inga formella brottsmisstankar mot sonen. Men det finns inte heller, såvitt känt, något beslut av åklagare om att avskriva eventuella brottsmisstankar, fortsätter Funcke.
”Svaret skyldig”
”Justitieministern är därför svaret skyldig att redogöra för vad han har haft för grund för sina uttalanden. Risken är att hans uttalanden utgjort en otillåten påverkan på de rättsvårdande myndigheterna.”
Gunnar Strömmers pressekreterare lämnar en skriftlig kommentar till TT:
”Justitieministern har endast refererat till den information som Säkerhetspolisen vid den tidpunkten lämnat till regeringen i ärendet, inklusive uppgiften att personen i fråga inte misstänks för något brott. Om en person är misstänkt för eller har begått ett brott är alltid upp till rättsväsendets myndigheter att avgöra.”